A mellrák szűrése

Kiknek mikor ajánlott a szűrés?

45-65 év között kétévente ajánlott a szűrés, különösen azoknak, akiknél a fentebb felsorolt rizikótényezők fennállnak. Nagyon fontos a rendszeres önvizsgálat, amit 20 év felett minden nőnek ajánlott elsajátítania és havonta elvégeznie magán.
Mammográfiai röntgenvizsgálattal és ultrahang-diagnosztikával végezhető el az emlőszűrés, amelyekről részletesebben itt olvashatsz
Az önellenőrzésről itt olvashatsz

Kik a legveszélyeztetettebbek?

35 éves kor alatt a betegség ritka, a betegség kialakulásának esélye a menopauzáig minden évtizedben a kétszeresére nő, legveszélyeztetettebbek a középkorúak. Fontos rizikófaktor az öröklődés, genetikai meghatározottság: azoknál a nőknél, akiknél különösen anyai ágon már előfordult a családban mellrák, nagyobb az esélye a betegség kialakulásának. Akik korábban átestek sugárhatású kezelésen, amelyek az emlőt is érintették, azoknál ez a környezeti hatás kockázatnövelő. A túlzott alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, elhízás szintén növeli a kockázatot a hormonrendszer befolyásolása miatt. Minden ösztrogénnel végzett hormonterápia növeli a kockázatot (fogamzásgátló szedése, klimax utáni hormonpótlás). Összességében elmondható, hogy a szervezet magasabb ösztrogénszintje fokozza a kockázatot: korai menstruáció, késői klimax, nem vagy késői szülés, nem szoptatás.

A mellrák rizikófaktorairól bővebben itt olvashatsz

A szívinfarktus elterjedtsége

A magyar nők Európában a második helyen állnak a rák okozta halálozásokat illetően, évente megközelítően 5.500 új emlőrákot diagnosztizálnak. Magyarországon a nőknél a halálozási listát 2003-ig a mellrák vezette (azóta a nőknél is a tüdőrák áll az élen). Férfiaknál is ismertek emlőrákos esetek, de ezek sokkal ritkábbak.
Nagyon fontos az elváltozások időben való felfedezése, mert a korán elkezdett kezeléssel jelentősen megnő a gyógyulás esélye!

A mellrák tünetei

  • a mell méretének, alakjának megváltozása
  • változások az emlő bőrén (kipirosodás, behúzódás, kidudorodás)
  • az emlőbimbó spontán váladékozása
  • göb, csomó tapintható az emlőben, hónaljban

A csomó általában különálló, nem nyomás érzékeny, nem körülhatárolt, tömött vagy kifejezetten kemény tapintatú, nem elmozdítható.

A mellrák megelőzése

A mellráknál is, mint minden más daganatos megbetegedésnél a legfontosabb a megelőzés, figyeljünk oda az egészséges életmód kialakítására! Csökkentsük az alkoholfogyasztást, figyeljünk oda testsúlyunkra, hetente legalább 2 órát mozogjunk.
A mellrák megelőzéséről itt olvashatsz

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

Pin It on Pinterest

Share This