Rendezvények

Helyben boldogulni – közösségfejlesztő és – megtartó „boldogság szakkör”

A boldogság szakkör célja középiskolás korú fiataloknak olyan komplex személyiségfejlesztő és önismereti műhely megtartása, amely a közösségépítést célbavételén keresztül a pozitív pszichológiai irányzat kutatásaira alapozva előtérbe helyezi a boldogságfokozó technikák megismerését és elsajátítását elméleti előadások és gyakorlati feladatok által. Hangsúlyt helyez a csoportfolyamatokra, mint a közösségi- és egyéni fejlődés fontos faktorára. A diákok egy biztonságos és elfogadó környezetben gyakorolhatják egyéni, páros, kis- és nagycsoportos gyakorlatok, szerepjátékok által a következő kiemelt témákat: hála gyakorlása, optimista gondolkodás, társas kapcsolatok ápolása, célok kitűzése és elérése, megküzdés gyakorlása, apró örömök élvezete, megbocsátás, testmozgás gyakorlása. A műhely lehetőséget nyújt még a kommunikáció, konfliktuskezelés, stresszkezelés, ön- és társismeret fejlesztésére. Mindezzel  megalapozzuk, hogy egy jól együttműködő, tevékeny, együtt cselekvő közösséggé formálódjanak a mándoki, a tiszabezdédi és a záhonyi fiatalok. A közös beszélgetések, játékos gyakorlatok által oldódnak a gátlások, kialakul a meleg, elfogadó bizalmi légkör, ami fontos része a helyben boldogulni vágyó közösség megtartó erejének.

Egykor és ma- történeti feltárás fotózáson keresztül rendezvénysorozat

Fotós rendezvénysorozatunk egyik eleme volt a Fotószakkör,melynek életre hívásának célja az volt, hogy a településeken a lakosoknál fellehető régi fotókat összegyűjstük, és a mai modern eszközök segítségével újra fotózzuk őket. Sok fotót kaptunk, amelyek közül kiválasztottuk azokat, amelyeket reprodukálni szerettünk volna. Mindhárom településen kerestünk olyan gyerekeket, akik érdekelt a téma és szeretett volna velünk együttműködni.

Hét fotószakkör foglalkozás valósult meg Záhonyban, Mándokon és Tiszabezdéden általános -és középiskolás fiatalok részvételével. A rövid elméleti bevezető után gyakorlati feladatokat kaptak a jelenlévők a mobiltelefonnal való fényképezés alapjainak alaposabb megismerésére. Mobiltelefonos workshopok keretében megismerkedtek a fényképezés technikai alapjaival, a fényképezés rövid történelmével és a mobilfotózás alapjaival is: szó volt többek között a kompozíciós rács, a komponálás és a szerkesztés közötti különbségről, az effektekről, Android és iOS telefonok közötti különbségekről. A gyakorlati feladatok során, a kiválasztott régi fotókat az új elméleti tudással kiegészítve fotóztuk újra mindhárom településen. Az elkészült képekből kiállításokat rendeztünk.

Élettörténeti iratok és hanganyagok gyűjtése- A helyszíni beszélgetéseknek köszönhetően sikerült jónéhány értékes élettörténeti írással és hanganyaggal bővíteni az archívumot. Ezek az anyagok tovább színesítik a települések korrajzait, a fiatal generáció számára lényeges helytörténeti információkat is tartalmaznak.

Kiállítások

Egyesületünk Egykor és ma című, két évet átölelő rendezvénysorozata nagyszabású fotókiállításokkal ért véget 2022. őszén.

Elsőként 2022. szeptember 24-én Tiszabezdéden láthatta a közönség a régi és új fotókból álló képeket a Hagyományok Házában. A kiállítás a Hazaváró című rendezvény nyitóprogramja volt, melyet a falu polgármestere Daku Attila nyitott meg több, mint harminc ember előtt. A kiállítás anyaga azokból a régi és új fotókból állt össze, amelyet előzetesen összegyűjtöttünk, illetve a helyi diákok készítettek az előző évi fotószakkörök alkalmával. A képeket A3-as és A4-es méretben nyomtattuk színesben és fekete-fehérben. A szakmai összefoglalót Sinka Gábor Zoltán fotóművész ismertette.

Szintén szeptember 24-én, Záhonyban is megrendezünk a fotókiállítást a helyi művelődési házban. A kiállítást az intézmény vezetője Királyháziné Farkas Adrienn nyitotta meg. Itt is majd’ harminc ember tekintette meg az elkészült fotókat.

A harmadik helyszínen, Mándokon 2022. október 10-én került sor a kiállításmegnyitóra a Művelődési Házban. Siket Tibor az Egyesület elnöke köszöntötte a szép számú közönséget. Ismertette a projekt lényegét: az egykori, régi fotók összegyűjtésének fontosságát és azok újra fotózásának, a mai kor modern eszközeivel, új szemléletmóddal való újra alkotásának lényegét.

Mindhárom helyszínen két hétig tekinthették meg az érdeklődők a kiállításokat. Az anyagokat felajánlottuk a települések részére további megőrzésre és felhasználásra.

Közlekedési kultúrafejlesztő program 

Közlekedésbiztonsági rendezvényeket tartottunk többízben a három település diákjai számára. A rendezvényeken Pintér József címzetes rendőr főtörzszászlós, egykori baleseti helyszínelő, a Veszprém Vármegyei Rendőrfőkapitányság munkatársa tartott nagyon szemléletes, hiánypótló előadásokat. Az adott korosztálynak megfelelő programban szó volt a gyalogos, a kerékpáros, a motoros és az autós közlekedésről egyaránt. Konkrét példákon keresztül mutatta be a közlekedés veszélyeit, a megelőzés fontosságát és a közlekedésben résztvevők felelősségét.

A témához kapcsolódóan kiadtunk egy közlekedési kultúrafejlesztő kiadványt „Közlekedés? Biztonság!” címmel, melyet a programokon résztvevő iskolák diákjai kaptak meg. Az újságban többek között olvasható: interjú Pintér Józseffel, a biztonsági öv történetéről, a bukósisak fontosságáról, a balesetek okairól, illetve minden témához kapcsolódóan a helyi, vármegyei tapasztalatokról.

A zárórendezvényen is bemutattuk az újságot, ahol a tartalom ismertetése mellett külön beszéltünk a manapság oly divatos és nagyon veszélyes elektromos rollerekről. A védőfelszerelés fontosságáról, a megfelelő sebesség megválasztásáról, a közlekedésben való helyéről.

A programhoz kapcsolódik a Közlekedés? Biztonság! című közlekedési kultúrafejlesztő kiadványunk is.   

 

Bűnmegelőzési rendezvények

Bűnmegelőzési és közlekedésbiztonsági rendezvények is rendeztünk Záhonyban, Mándokon és Tiszabezdéden 2022 őszén és 2023 tavaszán. A rendezvények első részében Gajdosi László rendészeti technikus, oktató tartott előadást a korosztályt érintő legfontosabb témákban: a bántalmazás fajtáiról, drogokról, a segítségkérés fontosságáról. Néhány perces szünetet követően a témához kapcsolódó kvíz -játékot játszottunk, a diákok minden helyszínen nagyon aktívak, és együttműködőek voltak. A rendezvény utolsó harmadában judó, katate és önvédelmi bemutatót láttak a rendezvényeken résztvevő diákok.

Bűnmegelőzés témában is készítettünk egy kiadványt, melynek az „Egy jobb világért” címet adtuk. A kiadványban a diákokat és szüleiket leginkább érintő témákról írtunk: az iskolai bántalmazásról, annak fajtáiról, a drogokról, mit tehet a szülő, hova, kihez lehet fordulni segítségért, a küzdősportokról, de érdekes, „könnyedebb” cikkeket is olvashatnak többek között Kántorról a leghíresebb magyar rendőrkutyáról vagy a magyar rendőrség kialakulásáról.

A zárórendezvényen ezt a kiadványt is bemutattuk a résztvevőknek. Külön kiemeltük az iskolás korosztályt leginkább érintő, drogokkal kapcsolatos veszélyeket: mire kell figyelni gyerekként és szülőként egyaránt.

A programhoz kapcsolódik az Egy jobb világért című bűnmegelőzési kiadványunk is.

  

Élet fűszere

Egyesületünk e projekt keretében használatra átadott egy sparheltet a mándoki civileknek. Többek között ez is inspirálta a részben már eddig is működő mándoki ízőrzők csoport hivatalos megalakulását. Az egy éve rendkívül aktívan működő csoport közreműködésével civil szervezetek találkozóját rendeztük meg 2022. augusztus 27-én a mándoki közösségi házban. A rendezvény keretében köszöntöttük a a mándoki civileket, valamint az Ízőrzőknek feliratos kötényt adtunk át. Megállapítottuk, hogy Egyesületünk sparhelt-programja beváltotta a hozzá fűzött reményeket, sőt, azon túl is újabb civil rendezvények megszervezését indukálta.
Az ízőrzők egyik célja a mándoki hagyományos ételreceptek összegyűjtésén és elkészítésén túl fontos feladatának tekinti a tudás átadását a fiatalabb generációnak, egészen az iskoláskor végéig bezárólag.
Mára újra népszerűvé vált a már feledésbe merült takarék tűzhely, azaz a sparhelt, mely egykor a paraszti háztartások többféle igényeit is kiszolgálta (sütés, főzés, fűtés, melegvíz készítés…stb) kevés energia felhasználásával.
Színcseppentő népi minták
Színcseppentő népi minták című festő programunkon  mándoki és tiszabezdédi általános iskolás gyerekek ismerkednek Mihálka György festőművész vezetésével az akvarell készítés fortélyaival. A négy alkalmas festőkurzuson született alkotásokból szintén kiállítást rendeztünk a zárórendezvény első napján.