Helyben boldogulni – közösségfejlesztő és – megtartó „boldogság szakkör”
A boldogság szakkör célja középiskolás korú fiataloknak olyan komplex személyiségfejlesztő és önismereti műhely megtartása, amely a közösségépítést célbavételén keresztül a pozitív pszichológiai irányzat kutatásaira alapozva előtérbe helyezi a boldogságfokozó technikák megismerését és elsajátítását elméleti előadások és gyakorlati feladatok által. Hangsúlyt helyez a csoportfolyamatokra, mint a közösségi- és egyéni fejlődés fontos faktorára. A diákok egy biztonságos és elfogadó környezetben gyakorolhatják egyéni, páros, kis- és nagycsoportos gyakorlatok, szerepjátékok által a következő kiemelt témákat: hála gyakorlása, optimista gondolkodás, társas kapcsolatok ápolása, célok kitűzése és elérése, megküzdés gyakorlása, apró örömök élvezete, megbocsátás, testmozgás gyakorlása. A műhely lehetőséget nyújt még a kommunikáció, konfliktuskezelés, stresszkezelés, ön- és társismeret fejlesztésére. Mindezzel megalapozzuk, hogy egy jól együttműködő, tevékeny, együtt cselekvő közösséggé formálódjanak a mándoki, a tiszabezdédi és a záhonyi fiatalok. A közös beszélgetések, játékos gyakorlatok által oldódnak a gátlások, kialakul a meleg, elfogadó bizalmi légkör, ami fontos része a helyben boldogulni vágyó közösség megtartó erejének.
Egykor és ma- történeti feltárás fotózáson keresztül rendezvénysorozat
Fotós rendezvénysorozatunk egyik eleme volt a Fotószakkör,melynek életre hívásának célja az volt, hogy a településeken a lakosoknál fellehető régi fotókat összegyűjstük, és a mai modern eszközök segítségével újra fotózzuk őket. Sok fotót kaptunk, amelyek közül kiválasztottuk azokat, amelyeket reprodukálni szerettünk volna. Mindhárom településen kerestünk olyan gyerekeket, akik érdekelt a téma és szeretett volna velünk együttműködni.
Hét fotószakkör foglalkozás valósult meg Záhonyban, Mándokon és Tiszabezdéden általános -és középiskolás fiatalok részvételével. A rövid elméleti bevezető után gyakorlati feladatokat kaptak a jelenlévők a mobiltelefonnal való fényképezés alapjainak alaposabb megismerésére. Mobiltelefonos workshopok keretében megismerkedtek a fényképezés technikai alapjaival, a fényképezés rövid történelmével és a mobilfotózás alapjaival is: szó volt többek között a kompozíciós rács, a komponálás és a szerkesztés közötti különbségről, az effektekről, Android és iOS telefonok közötti különbségekről. A gyakorlati feladatok során, a kiválasztott régi fotókat az új elméleti tudással kiegészítve fotóztuk újra mindhárom településen. Az elkészült képekből kiállításokat rendeztünk.
Élettörténeti iratok és hanganyagok gyűjtése- A helyszíni beszélgetéseknek köszönhetően sikerült jónéhány értékes élettörténeti írással és hanganyaggal bővíteni az archívumot. Ezek az anyagok tovább színesítik a települések korrajzait, a fiatal generáció számára lényeges helytörténeti információkat is tartalmaznak.
Kiállítások
Egyesületünk Egykor és ma című, két évet átölelő rendezvénysorozata nagyszabású fotókiállításokkal ért véget 2022. őszén.
Elsőként 2022. szeptember 24-én Tiszabezdéden láthatta a közönség a régi és új fotókból álló képeket a Hagyományok Házában. A kiállítás a Hazaváró című rendezvény nyitóprogramja volt, melyet a falu polgármestere Daku Attila nyitott meg több, mint harminc ember előtt. A kiállítás anyaga azokból a régi és új fotókból állt össze, amelyet előzetesen összegyűjtöttünk, illetve a helyi diákok készítettek az előző évi fotószakkörök alkalmával. A képeket A3-as és A4-es méretben nyomtattuk színesben és fekete-fehérben. A szakmai összefoglalót Sinka Gábor Zoltán fotóművész ismertette.
Szintén szeptember 24-én, Záhonyban is megrendezünk a fotókiállítást a helyi művelődési házban. A kiállítást az intézmény vezetője Királyháziné Farkas Adrienn nyitotta meg. Itt is majd’ harminc ember tekintette meg az elkészült fotókat.
A harmadik helyszínen, Mándokon 2022. október 10-én került sor a kiállításmegnyitóra a Művelődési Házban. Siket Tibor az Egyesület elnöke köszöntötte a szép számú közönséget. Ismertette a projekt lényegét: az egykori, régi fotók összegyűjtésének fontosságát és azok újra fotózásának, a mai kor modern eszközeivel, új szemléletmóddal való újra alkotásának lényegét.
Mindhárom helyszínen két hétig tekinthették meg az érdeklődők a kiállításokat. Az anyagokat felajánlottuk a települések részére további megőrzésre és felhasználásra.
Közlekedési kultúrafejlesztő program
Közlekedésbiztonsági rendezvényeket tartottunk többízben a három település diákjai számára. A rendezvényeken Pintér József címzetes rendőr főtörzszászlós, egykori baleseti helyszínelő, a Veszprém Vármegyei Rendőrfőkapitányság munkatársa tartott nagyon szemléletes, hiánypótló előadásokat. Az adott korosztálynak megfelelő programban szó volt a gyalogos, a kerékpáros, a motoros és az autós közlekedésről egyaránt. Konkrét példákon keresztül mutatta be a közlekedés veszélyeit, a megelőzés fontosságát és a közlekedésben résztvevők felelősségét.
A témához kapcsolódóan kiadtunk egy közlekedési kultúrafejlesztő kiadványt „Közlekedés? Biztonság!” címmel, melyet a programokon résztvevő iskolák diákjai kaptak meg. Az újságban többek között olvasható: interjú Pintér Józseffel, a biztonsági öv történetéről, a bukósisak fontosságáról, a balesetek okairól, illetve minden témához kapcsolódóan a helyi, vármegyei tapasztalatokról.
A zárórendezvényen is bemutattuk az újságot, ahol a tartalom ismertetése mellett külön beszéltünk a manapság oly divatos és nagyon veszélyes elektromos rollerekről. A védőfelszerelés fontosságáról, a megfelelő sebesség megválasztásáról, a közlekedésben való helyéről.
A programhoz kapcsolódik a Közlekedés? Biztonság! című közlekedési kultúrafejlesztő kiadványunk is.
Bűnmegelőzési rendezvények
Bűnmegelőzési és közlekedésbiztonsági rendezvények is rendeztünk Záhonyban, Mándokon és Tiszabezdéden 2022 őszén és 2023 tavaszán. A rendezvények első részében Gajdosi László rendészeti technikus, oktató tartott előadást a korosztályt érintő legfontosabb témákban: a bántalmazás fajtáiról, drogokról, a segítségkérés fontosságáról. Néhány perces szünetet követően a témához kapcsolódó kvíz -játékot játszottunk, a diákok minden helyszínen nagyon aktívak, és együttműködőek voltak. A rendezvény utolsó harmadában judó, katate és önvédelmi bemutatót láttak a rendezvényeken résztvevő diákok.
Bűnmegelőzés témában is készítettünk egy kiadványt, melynek az „Egy jobb világért” címet adtuk. A kiadványban a diákokat és szüleiket leginkább érintő témákról írtunk: az iskolai bántalmazásról, annak fajtáiról, a drogokról, mit tehet a szülő, hova, kihez lehet fordulni segítségért, a küzdősportokról, de érdekes, „könnyedebb” cikkeket is olvashatnak többek között Kántorról a leghíresebb magyar rendőrkutyáról vagy a magyar rendőrség kialakulásáról.
A zárórendezvényen ezt a kiadványt is bemutattuk a résztvevőknek. Külön kiemeltük az iskolás korosztályt leginkább érintő, drogokkal kapcsolatos veszélyeket: mire kell figyelni gyerekként és szülőként egyaránt.
A programhoz kapcsolódik az Egy jobb világért című bűnmegelőzési kiadványunk is.
Élet fűszere











